Dlaczego on mnie nie kocha- czyli typy osobowości w relacjach 14


Każdy z nas jest inny. Każdy z nas stanowi swoisty, niepowtarzalny zbiór cech, które wynikają z naszych genów, doświadczenia, wychowania, wpływów kulturowo-społecznych oraz typu osobowości. Jak więc porozumieć się właściwie z drugą osobą, szczególnie w bliskich relacjach?Dlaczego on mnie nie kocha? Może kocha, ale jego charakter nie pozwala mu wyrazić tego w oczekiwany przez Ciebie sposób. Sprawdź to.

Od czego zacząć?

Warto rozpocząć od poznania podziału na typy osobowości, który umożliwi lepsze zrozumienie drugiej osoby, wniknięcie w jej styl myślenia, sposób postrzegania rzeczywistości oraz pewnych kluczowych wartości dla danego typu. Poznając typy osobowości należy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Po pierwsze nie ma lepszego lub gorszego typu osobowości, każdy jest inny, każdy koncentruje się na czymś innym, każdy ma swoje silne strony i tzw. słabości. Każdy można powiedzieć stworzony jest do innego rodzaju zadań, każdy w czymś innym lepiej się sprawdza – jest to szczególnie istotne przy wyborze ścieżki zawodowej i edukacji.

 

Nie ma jednego, określonego typu osobowości.

Po drugie nikt z nas nie jest tylko jednym określonym typem, zazwyczaj jesteśmy mieszanką dwóch lub trzech nawet typów, w różnych proporcjach. Ustalenie tych proporcji jest niemniej ważne jak rozgraniczenie typów, bowiem to one w dużej mierze wpływają na to jaki ktoś jest. Po trzecie, co niezmiernie istotne, określenia używane do opisania wartości dla każdego typu są rozumiane przez każdego człowieka w indywidualny sposób np. Bezpieczeństwo, które jest kluczowe dla typu spokojnego, u każdej osoby co innego oznacza i warto bliską osobę o to dopytać.

 

Przede wszystkim się szanujmy.

To niezmiernie ważne aby uwspólnić pojęcia, gdyż to, jak wynika z moich doświadczeń, najczęściej prowadzi do nieporozumień.  Kluczowy jest przy tym szacunek dla innej osoby i jej wartości. Pamiętajcie każdy z nas jest inny i niepowtarzalny i przez całe swoje życie tworzymy siebie. Nieustannie każde doświadczenie, każde zdarzenie, każde spotkanie zmienia nas i nasz sposób postrzegania rzeczywistości. Dlaczego on mnie nie kocha? Nie zadawaj sobie tego pytania, tylko poznaj jego charakter i sprawdź czy do siebie pasujecie.

 

Typ dominujący – mocny

Można go określić w zdaniu: Ja znam drogę. To bowiem przede wszystkim bardzo samodzielny, zaradny i skoncentrowany na osiągnieciu celu człowiek. Jest stanowczy, często uparty, rzeczowy i najczęściej dobrze wie czego chce. Mówi się, że to urodzony przywódca, który zdecydowanie dąży w obranym kierunku. Trudno zmienić jego zdanie, chyba, że przedstawi się mu racjonalne i logiczne fakty, które będą miały praktyczne zastosowanie. To właśnie pragmatyzm i logika cechują go chyba najbardziej. Jest przy tym niezwykle dynamiczny i aktywny, działa szybko, reaguje wręcz natychmiastowo i jest elastyczny. Gdy widzi, że coś nie jest efektywne potrafi zmienić swoje działania i dostosować je do sytuacji. Jest odporny i nie ulega wzruszeniom, dlatego często przypisuje mu się brak emocji. To jednak nieprawda, ponieważ to człowiek, który nastawiony jest na zadania. Ma wytyczony cel i dąży do niego w sposób racjonalny, logiczny i konsekwentny, a emocje traktuje jako złego doradcę. Nie oznacza to, że ich nie ma, gdyż w domu czy w relacjach może być doskonałym obrońcą domowego ogniska i pomysłowym partnerem. Cechuje go także kreatywność i innowacyjność. Bardzo łatwo dostrzega potencjalne możliwości i szybko je wykorzystuje. Potrafi też być spontaniczny i eksperymentujący. To człowiek często o wszechstronnych zainteresowaniach, ciekawy świata i niekonwencjonalny. Jest jednak niecierpliwy, gdyż działa szybko i oczekuje szybkich rezultatów. Lubi też rywalizować. Ma skłonności do dominacji i pracoholizmu, gdyż praca daje mu spełnienie jego przedsiębiorczej osobowości.

Potrzeby i sposób komunikacji:

–             potrzebuje jasnych, szybkich komunikatów – nie interesują go opowieści o pogodzie i przydługawe historie

–             szybko się nudzi – trzeba mu więc zapewniać stale nowe interesujące aktywności lub informacje, z których będzie mógł tworzyć teorie

–             potrzebuje stale nowych bodźców, gdyż jak pisałam wyżej szybko się nudzi, jest wszechstronny i chętnie poznaje i uczy się nowych rzeczy

–             lubi rzeczy praktyczne – w domu choleryka nie znajdziecie zbędnych „upiększaczy”, jest prosto i praktycznie i takie ma być dla niego wszystko, co go otacza, często więc lubi też nowinki technologiczne, ale tylko te praktyczne, które ułatwią mu życie czy pracę.

–             Nie lubi rzeczy zbędnych – jego dom, samochód, strój czy wygląd zawsze są praktyczne

–             Lubi rozrywkę umysłową – lubi rywalizować i pokazywać swoją dominację, bawią go więc wszelkie gry logiczne czy sporty, gdzie może pokazać swoją wyjątkowość

–             Lubi dominować – nie lubi gdy podejmuje się za niego decyzję, manipuluje nim, czy nakłania do czegoś – bardzo szybko wyczuwa nieszczere zamiary bowiem sam umie manipulować, by osiągnąć cel

–             Lubi wygrywać – nie sprzeczaj się z nim bo i tak będziesz przegrana ☺

–             Lubi praktyczne stroje – dla niego liczy się przede wszystkim wygoda i praktyczność. Na spotkanie biznesowe oczywiście założy garnitur lub szpilki, ale będzie dążył by był to wygodny strój i bez zbędnych upiększeń. Wybiera kolory stonowane.

–             W komunikacji z tym typem warto dać mu możliwość głosu i możliwość poczucia, że to on dominuje. Wówczas stanie się miłym człowiekiem. On musi przewodzić i gdy mu się to umożliwi poprowadzi Cię i ochroni. Gdy natomiast zaczniesz z nim się spierać, będzie tak długo wyszukiwał argumenty dopóki Cię nie pokona – nie warto wchodzić z nim w spór- nie ma to sensu, szkoda nerwów.

 

Towarzyski typ osobowości

To typ bardzo towarzyski i lubiący być w centrum zainteresowania. Kluczowe znaczenie ma dla niego otoczenie innych ludzi. W samotności więdnie. Jest gadatliwy, zawsze wie co powiedzieć. To dusza towarzystwa, która ma dar przyciągania do siebie ludzi. Potrafi bowiem z nimi rozmawiać zawsze i na każdy temat, nie ważne czy o pogodzie, o problemach czy o polityce. Ta osoba zawsze się odnajdzie. Ten typ nie potrafi być sam, gdyż uwielbia kontakt z ludźmi. Jest przy tym emocjonalny i wylewny. Cechuje go również wesołość i żywa, energiczna natura. Uwielbia zwracać na siebie uwagę i być w centrum. Z tego powodu ubiera się ekstrawagancko, zakłada niecodzienne dodatki. To osoba, która chodzi w kolorowych strojach, przyciągających wzrok. Dla niego liczy się to by być wyjątkowym, by być zauważonym. Często wybiera też niestandardowe kolory czy modele samochodów. Najczęściej jest też optymistycznie nastawiony i spontaniczny, a także kreatywny. Inspiruje tym ludzi. Posiada również pamięć do kolorów, jednak inne aspekty bardzo szybko zapomina. Jest chaotyczny i niezorganizowany. Niezmiernie ciężko mu się odnaleźć w zorganizowanych strukturach.

Potrzeby i sposób komunikacji:

–             uwielbia towarzystwo i rozmowy – warto więc dać mu się wygadać i zapewnić mu towarzystwo. To osoba, która potrzebuje wyjść do znajomych, imprez, spotkań przy kawie, czy długich pogaduszek przez telefon. Gdy mu się tego nie zapewni – więdnie.

–             Lubi być w centrum uwagi – zakłada więc często niestandardowe, kolorowe stroje czy dodatki

–             Lubi ekscentryczne stroje i dodatki – nawet w pracy w standardowym uniformie, będzie miał jakiś nietuzinkowy dodatek np. buty z czerwonym obszyciem

–             Ważne są dla niego relacje i emocje- lubi o nich opowiadać i je okazywać, warto więc mu także okazywać emocje

–             Jest chaotyczny, nie można więc od niego oczekiwać logicznego, racjonalnego przekazu, czy zorganizowania. Przy działaniu z nim warto wziąć to pod uwagę, że ciężko będzie coś ustalić czy zorganizować. Lepiej pokazać mu sposób działania.

–             Jest zapominalski – gdy czegoś zapomni, nie można mu brać tego za złe lub odbierać tego jako brak szacunku czy nieprzywiązywanie do czegoś wagi- ma po prostu taką naturę. Zapomina

–             Jest tolerancyjny, otwarty i empatyczny i tego też oczekuje od innych, może szybko popadać w skrajne emocje, gdy ktoś nie odwzajemni jego wrażliwości czy uczuć.

–             Lubi być dobrze ubranym – nosi modne, kolorowe stroje, nie lubi monotonności –unika więc standardowych kostiumów czy garniturów. Zawsze musi mieć jakiś inny akcent – kolorowy krawat, duża brożka czy inne ekscentryczne dodatki. Bardzo zwraca uwagę na wygląd.

–             W komunikacji z typ typem warto przede wszystkim nastawić się na długą i wylewną rozmowę. Warto dać mu się wygadać i podtrzymywać z nim relację, pochwalić go za świetny wygląd czy ciekawy temat – to go uszczęśliwi. Dla niego najważniejsze są bowiem relacje.

 

Spokojny typ osobowości

To niezmiernie uniwersalny typ osobowości. Wspaniały słuchacz, dla którego ważne są głębokie relacje oraz bezpieczeństwo. Często się mówi, że to typ który ma tak naprawdę po trochę z każdego z typów i jeśli w teście masz mniej więcej równo przy każdym z typów to najprawdopodobniej jesteś właśnie spokojnym typem osobowości. To osoba, która jest bardzo powściągliwa, niewymagająca, opanowana czasami wręcz może wydawać się chłodna. Jest przy tym bardzo cierpliwa i zrównoważona. Do wszystkich kwestii podchodzi na spokojnie i bez pośpiechu. Wyjście z domu zabiera więc jej zazwyczaj dużo czasu, gdyż na spokojnie musi zjeść śniadanie, wypić kawę, wyszykować się. Jest też zazwyczaj osoba cicha ale nie pozbawiona humoru i dowcipu. Łatwo dostosowuje się do towarzystwa i jest bardzo uprzejma i życzliwa. Nie mówi zbyt wiele, woli raczej słuchać, z tego powodu jest też bardzo lubiana wśród ludzi. Często się mówi, że ma wręcz skłonności mediacyjne. Nie lubi bowiem sporów, unika ich, a gdy już wystąpią to dąży do ich jak najszybszego załagodzenia. Nie próbuje w żaden sposób dominować, a wręcz przeciwnie bardzo chętnie poddaje się kierownictwu. Ona spokojnie chce robić swoje przydzielone jej odgórnie zadanie. Jest często bojaźliwa i unika jak ognia zmiany status quo. Często jest też mało aktywna często wręcz apatyczna oraz mało asertywna. Tak jednak jak długo powstrzymuje się od wyrażania swojej opinii, to gdy przeleje się szala goryczy wówczas odchodzi bezpowrotnie.

Potrzeby i sposób komunikacji:

–             nie lubi zmian – gdy więc chcesz ją namówić do czegoś nowego, warto to zrobić w sposób procesowy, krok po kroku i delikatnie, gdyż w przeciwnym razie narazisz ją na niepotrzebny stres

–             nie lubi sporów – albo będzie uciekać od sporów, albo będzie usilnie starała się je załagodzić

–             lubi słuchać – jest doskonałym słuchaczem

–             lubi wykonywać monotonne czynności – doskonale sprawdza się w pracach administracyjnych, jest sumienna i spokojna

–             lubi spokój – ulubionymi rozrywkami dla niej jest oglądanie filmów czy granie w gry, bez wychodzenia, bez zbędnych ekscentrycznych dla niej aktywności

–             jest domatorem – nie lubi wychodzić z domu

–             nie przywiązują wagi do wyglądu- często są w pomiętej, wyciągniętej ze spodni koszuli. Za dużych, zwisających spodniach czy w brudnych butach.

–             w komunikacji z tym typem osobowości warto zachować spokój i opanowanie, przy tej osobie możesz się wygadać do woli, ale raczej nie namówisz ja na wyjście na imprezy, a nawet jeśli to nie będzie się z tym dobrze czuła. Woli spokój domowego ogniska więc nie oczekuj z nią wielkiej rozrywki.

 

Analityczny typ osobowości

Ten typ cechuje przede wszystkim skłonność do analizowania i planowania. Jest niezmiernie poukładany. Do każdej kwestii podchodzi bardzo wnikliwie, będąc przy tym bardzo zorganizowanym. Jest cierpliwy i opanowany, najczęściej też rozsądny i systematyczny. Sumienie i konsekwentnie analizuje sytuacje i często dostrzega bardzo szczegółowe detale. Ponieważ każdy aspekt musi zawsze wnikliwie rozpatrzyć, gdy już wyciągnie wnioski jest w stu procentach przekonany o ich słuszności. Wykazuje nieporównywalny z każdym innym typem upór przy zmianie decyzji. Jest zdeterminowany i poważny. Często osoby te mają talent, są wyczulone na piękno i twórcze. Mają też skłonności do pedantyzmu, ale w wybranym aspekcie. Potrafią mieć bowiem na przykład bzika na punkcie dokładnie wyprasowanej koszuli, ale w domu panuje artystyczny nieład.  To bardzo często idealiści i perfekcjoniści, coś ma być zrobione perfekcyjnie albo w ogóle. Są bardzo drobiazgowi, przywiązują, dużą wagę do szczegółów, stąd biorą się często nieporozumienia komunikacyjne z innymi typami, szczególnie towarzyskimi i mocnymi. Są też pamiętliwi i wybredni.

Potrzeby i sposób komunikacji:

–             lubią gdy podczas rozmowy podaje się im dużo szczegółów

–             lubią mieć wszystko zorganizowane i poukładane

–             lubią planować i nie znoszą spontaniczności, którą nazywają często dezorganizacją

–             lubią sztukę, ale podczas wyprawy do teatru nie oczekuj od nich wylewności emocjonalnej- podchodzą drobiazgowo i zwracają uwagę na niedostrzegane przez innych detale

–             lubią gdy wszystko jest tak jak chcą – często mężowie analityczni nie pozwalają prasować swoich koszul lub przygotowują specjalne instrukcje do tego. Musi być perfekcyjnie tak jak oni to robią.

–             Lubią schludność i czystość – zazwyczaj są niezmiernie schludnie ubrani, w wyczyszczonych butach, uprasowanej koszuli

–             W komunikacji z typ typem warto wziąć pod uwagę jego skłonności analityczne. Będzie dopytywać o szczegóły i nie można mu mieć tego za złe, będzie też często powątpiewał gdyż dla niego wszystko musi być w stu procentach sprawdzone nim uzna to za słuszne. Nie można mu brać tego za złe, warto to zaakceptować i starać się dostarczać mu dużą ilość detali a jego powątpiewanie nie brać do siebie.

 

 

Jesteśmy mieszanką różnych typów osobowości

Tak jak wspomniałam zazwyczaj jesteśmy kombinacją dwóch lub trzech typów osobowości. Niektóre z cech danego typu u nas dominują, inne towarzyszą czy nas dookreślają. Warto jednak uświadomić sobie też, że są to pewne skłonności, które w każdej osobie będą objawiać się w indywidualny dla niej sposób. Moja córeczka na przykład jest analitykiem i mocnym typem. Często zadziwia mnie swoimi wnikliwymi pytaniami, dopytuje o takie szczegóły, że nigdy bym na to nie wpadła, a gdy mi się coś stanie nie zapyta jak osoba towarzyska, czy boli, tylko dopyta dokładnie o to jak to się stało.

 

Jak dobrze komunikować się z partnerem?

Warto mieć świadomość różnorodności w odbiorze rzeczywistości i warto nasze komunikaty dostosować do potrzeb naszego partnera, wówczas łatwej będzie nam się dogadać. Wtedy pytanie: dlaczego on mnie nie kocha, nie powinno już padać. Gdy będziesz bowiem mieć świadomość jego potrzeb, będziesz też mogła łatwiej zrozumieć dlaczego, w taki, a nie inny sposób się zachowuje. Da Ci to większą tolerancję, dlatego zachęcam Cię do bardziej wnikliwej analizy i stosowania powyższych wskazówek. U mnie się to sprawdziło…

 

Na zakończenie

Jeśli chciałabyś dowiedzieć się jakim jesteś dokładnie typem – zapraszam do konsultacji – przeanalizujemy wszelkie Twoje wartości, często bowiem się okazuje, że to co o sobie myślimy, a jakim typem jesteśmy to dwa zupełnie różne aspekty. Dochodzą bowiem do głosu nasze role społeczne, nasze wychowanie i nasze oczekiwania, a one chcąc nie chcąc bardzo silnie na nas wpływają.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × one =

14 komentarzy do “Dlaczego on mnie nie kocha- czyli typy osobowości w relacjach

  • Katarzyna

    Fajne, trochę inne niż tradycyjne szufladkowanie na choleryków, flegmatyków i innych sangwiników.:) Właśnie oceniam, że jestem towarzysko dominująca z elementami analitycznymi, a mój mąż dominująco spokojny. I jak tu się dogadać jak są 2 walczące o dominację strony?

    • Mental Trener

      Kasiu, gdy w związku są dwa mocne jest ciężko 🙂 ale zawsze można znaleźć
      platformę porozumienia, wiesz warto wtedy rozważyć co jest dla Ciebie
      ważne, co dla niego i wówczas, gdy coś jest dla niego ważne ustępować, gdy
      dla Ciebie coś jest ważne – powiedzieć o tym i racjonalnie i rzeczowo
      uargumentować dlaczego. Typy mocne też są elastyczne i gdy widzą, ze ktoś
      inny jest ekspertem to ustępują. Dla nich kluczowe jest wykonanie zadania
      i dojście do celu…kwestia prób i błędów, ale ważne byście rozmawiali i
      mieli świadomość, że każdy z Was jest mocny i ma zapędy do dominacji 🙂
      Pozdrawiam najserdeczniej
      Magda

    • Magdalena Napierała

      tak Izo, niestety…ale zawsze warto próbować. Warto mieć świadomość, że każdy jest inny, każdy potrzebuje czegoś innego i na coś innego zwraca uwagę…ta wiedza pomaga lepiej zrozumieć innego człowieka 🙂

    • Magdalena Napierała

      Cieszę się, że coś Ci to uzmysłowiło 🙂 tak to własnie się dzieje, jak człowiek wchodzi w typy osobowości…od razu sie widzi innych 🙂 Pozdrawiam serdecznie

  • Anna

    Wiedza o typie osobowości i temperamencie jest potrzebna w każdej domenie życia. W pracy, związkach, biznesie i inwestycjach. Warto zrobić sobie taki test, bo zdecydowanie ułatwia życie, a czasami może wiele poprawić

    • Magdalena Napierała

      dokładnie Tak Anno 🙂 ta wiedza się przydaje w każdym aspekcie życia i pozwala po prostu lepiej rozumieć innych i szanować ich odmienne potrzeby 🙂

    • Magdalena Napierała

      Każdej istocie należy się szacunek, a wiedza o typach osobowości po pierwsze pomaga nam lepiej zrozumieć drugą osobą, a po drugie pozwala nam dostrzec jak różni jesteśmy 🙂

  • Paula

    Rzadko kiedy trafia się chyba taki związek idealnie dopasowany charakterologicznie, na szczęście to nie znaczy, że trzeba się od razu rozstawać. To o czym piszesz, czyli zrozumienie drugiej osoby i powodów jej postępowania, pozwala zbudować naprawdę fajną relację, chociaż pracy przy tym jest sporo. Sama na początku prawie wyłącznie kłóciłam się z partnerem, oboje jesteśmy dominujący, ale w zupełnie inny sposób. Wszyscy pukali się, po co się ze sobą męczymy, bo to się i tak nie uda. Tymczasem w tym roku mija nam 10 rocznica. Dużo, dużo pracy za nami, ale teraz nie wyobrażam sobie lepszego związku.

    • Magdalena Napierała

      Dokładnie tak i gratuluje wytrwałości – ona zawsze popłaca:) tak jak pisałam nie jest to proste, ale zawsze warto próbować 🙂 szczególnie jeśli się kocha…najważniejsze jest by starać się zrozumieć drugą osobę, z jej potrzebami i jej słabościami…wyjaśniać znaczenia, bo często jedno słowo każdy z nas rozumie zupełnie inaczej. komunikacja, komunikacja i jeszcze raz komunikacja 🙂 rozstac się jest zawsze najłatwiej…ale wytrwac i pracować to jest osiągnięcie 🙂 gratuluje