Jak być naprawdę szczęśliwym?


Co to szczęście?

Szczęście to nasz proces. To także suma wielu różnych ważnych dla nas czynników i nie jest ono możliwe bez ich wzajemnego, harmonijnego współgrania. I po trzecie szczęście dla każdej z nas jest czymś innym i w 90%  zależy od nas. Warto sobie uświadomić te trzy aspekty szczęścia.

Zrób pierwszy krok

Najtrudniej zawsze jest zacząć. Zrobić ten pierwszy krok. Człowiek ma to do siebie, że nie lubi zmian. Woli żyć w swoim świecie, który już zna, który przez to, że wie jak się w nim odnaleźć staje się dla niego bezpieczny. Z tego powodu tworzymy sobie pewne schematy poznawcze, stereotypy. Ale to właśnie one też są przyczyną naszego ograniczenia.

Wyjdź po za schematy

Wyjście poza to, zrobienie pierwszego kroku i wyzbycie się swoich ograniczających przekonań, przeciwstawienie się stereotypom czy to własnym czy to społecznym, kulturowym, rodzinnym sprawia, że świat zaczyna jawić się nam trochę inaczej. Wówczas dopiero możemy dostrzec inne aspekty życia i choć początkowo może być nam trochę niewygodnie i trudno uważam, że warto zrobić ten pierwszy krok.  Dlatego postanowiłam napisać książkę, ponieważ chciałabym Ci pokazać, jak można być naprawdę szczęśliwym.

 

Kto to jest kobieta sukcesu?

Uważam się, choć pewnie zabrzmi to trochę bezczelnie i dumnie, za kobietę sukcesu. Dlaczego? Ano dlatego, że jestem szczęśliwa, a to największy sukces jaki można osiągnąć w życiu. Nie ma nic cenniejszego i niż bardziej wspaniałego w życiu jak bycie szczęśliwym. To szczęście jednak dla każdej z nas jest inne. Dla każdej oznacza coś innego. Chce Ci pomóc odnaleźć swoje własne szczęście. Chce pokazać Ci moją metodę do osiągniecia Twojego szczęścia.

Popracuj nad szczęściem

Jest to jednak pewien proces. Nie oczekuj jednak czarów – to nie staje się od razu. To droga czasem nie łatwa. Ale warto to zrobić bo nagrodą jest szczęście. I to nie ulotne, chwilowe szczęście, a szczęście trwałe…stałe. Szczęście, które pozwala ci się cieszyć każdą chwilą, każdego dnia. I nawet gdy czasem jest ciężko, gdy przychodzą trudne, nieprzyjemne momenty, Ty i tak czujesz się szczęśliwa bo wiesz, że w ogólnym rozrachunku jest cudownie. Jeśli chcesz to osiągnąć przejdź ze mną ten proces. To nie jest książka do czytania. To jest książka do myślenia.

Poznaj siebie

Ponieważ jestem filozofem z wykształcenia i zamiłowania, to odwołam się trochę właśnie do filozofii- umiłowania mądrości. Kiedyś chciałam zmienić powszechne pojmowanie filozofii jako takiego oderwanego od życia bujania w obłokach. Filozofia to bowiem coś zupełnie innego. Filozofia, to umiejętność zastanawiania się nad otaczającym światem czy zastaną rzeczywistością, sobą,  i fundamentalnymi prawami. To nieustanne zadawanie sobie pytań. Filozofia jest dla każdego i każdy powinien choć troszkę czasem pofilozofować, to sprawia bowiem, że ludzie stają się ludźmi. Wszak to przecież to myślenie abstrakcyjne wyróżnia nas od zwierząt…ale nie przedłużam – przejdźmy do rzeczy.

Jakie są Twoje pragnienia?

Gdy Sokrates, kultowa postać w filozofii porównywana często do Jezusa w chrześcijaństwie,  pojawił się w jaskini delfickiej – utożsamianej z największą grecką mądrością – otrzymał jedno polecenie: Poznaj siebie. Poznanie siebie jest kluczowym aspektem naszego życia i naszego szczęścia. Nie można być szczęśliwym nie znając siebie i swoich pragnień. Proste i banalne, ale jednocześnie jakie trudne. Czy bowiem znasz dobrze siebie?

Zastanów się i potem czytaj dalej.

szczęścieOstatnio oglądałam pewien film, w którym jeden z głównych bohaterów powiedział, że tak naprawdę nie chodzi o to, czego chcemy, tylko o to czego potrzebujemy. Pobudziło mnie to do myślenia. Dotychczas uważałam, że należy poznać swoje pragnienia, ale może coś w tym jest. Czasami bowiem jest tak, że pewne rzeczy wydają nam się. Czasami wydaje nam się, że czegoś chcemy, a gdy to już mamy, to pojawia się problem. I to nie o to chodzi, że osiągnęło się cel , tylko, że ten cel nie był dla nas.

 

Poznaj swoje potrzeby, by uniknąć błędów

Znam ludzi, którym wydawało się, ze chcą mieszkać w Bieszczadach i prowadzić ośrodek hotelowy z barem. Zrealizowali to i entuzjastycznie podchodzili do swojego biznesu, co poskutkowało oczywiście rozwojem i gronem zadowolonych klientów, którzy chętnie tam wracali. Jednak po 2 latach, entuzjazm przepadł i klienci nie są już zadowoleni. Dlaczego? Otóż Ci ludzie nie znali swoich potrzeb. Myśleli, że chcą mieć bar i hotel, ale tak naprawdę i ich typ osobowości i ich wartości zupełnie nie pasowały do tego by prowadzić takie usługi. To raczej mocne typy, które nie potrafią usługiwać, a do prowadzenia tego typu usług, potrzebny jest typ towarzyski. Teraz są nieszczęśliwi, z dużym kredytem na głowie. Warto więc przemyśleć dokładnie, jakie ma się potrzeby i kim się jest by uniknąć tego typu problemów.

Jakie są Twoje wartości?

Z tego powodu chciałabym, abyś teraz zastanowiła się nad swoimi wartościami. To one bowiem budują naszą tożsamość, one budują nas i nasze potrzeby. One sprawiają, że zachowujemy i czujemy się w określony sposób. Jak podkreśla Brain Tracy, w jednym ze swoich wykładów „uczucie stresu i niezadowolenia narasta gdy twoje działanie i cele nie przystają do twojej wartości. Mówi się bowiem o kongruencji wartości czyli harmonii.

Czy jest spójność, pomiędzy Twoim Ty na zewnątrz i wewnątrz?

To co robisz na zewnątrz powinno być więc zgodne z tym, co jest dla ciebie naprawdę ważne wewnętrznie. Jeśli rodzina jest dla ciebie wartością, a nie spędzasz z nią za dużo czasu to taka sytuacja wywołuje w tobie dysonans i stres.” Tracy do zobrazowania tego daje świetny przykład samochodu, w którym chybocze się jedno koło. Z daleka widać, że to koło nie jest dobrze wyważone. Co się stanie jeśli kierowca dalej będzie jeździł w takim stanie tym samochodem.  Oczywiście w końcu to koło odpadnie.

Zachowaj równowagę

Tak samo jest w życiu. Jeśli z jakiegoś powodu nie zachowujemy w życiu równowagi wpadamy w wibracje. Odczuwamy silny stres, a jeśli będziemy to dalej ciągnąć, to w końcu, czy to prędzej, czy później coś się urwie. Tak dochodzi do rozwodów, zawałów czy innych chorób. Spowodowane jest to brakiem równowagi. Zawsze, gdy odczuwasz stres tracisz równowagę. Z tego powodu warto zacząć od wartości. Należy określić te, które są dla ciebie naprawdę ważne i jeśli  będziesz żyć zgodnie z tym, w co wierzysz, to twoje życie będzie szczęśliwe. Wszystko się w nim ułoży. Nie ważne z czego musiałaś zrezygnować, bowiem jeśli jesteś w zgodzie z własnym sumieniem wszystko ułoży się doskonale. Przypomnij sobie gdy zrezygnowałaś z pracy w której źle się czułaś  lub zerwałaś związek, który ci nie pasował. Jak się wtedy czułaś? Czy nie była to dobra decyzja? I czy wszystko później nie ułożyło się dobrze? Trzeba tylko odrobinę odwagi. Jak pisze bowiem Ruben Gonzales, dwukrotny olimpijczyk i coach, „gdy mamy silnie uzasadnione „po co”, to „jak” samo się o siebie zatroszczy.

 

I najważniejsze – moc nastawienia

Nastawienie jest niczym nasze okulary, przez które patrzymy na świat. Ono pewne rzeczy umniejsza, a pewne powiększa. Jak pisze Chuck Swindoll, profesor, pastor i pisarz: „ życie to w 10 procentach to, co mi się zdarza, a w 90 procentach to, jak na to reaguję.” Sposób myślenia, a właściwie nastawienie to chyba najważniejszy aspekt szczęścia. Nie można być bowiem szczęśliwym, jeśli nie potrafimy cieszyć się życiem, jeśli nie umiemy dostrzegać jego piękna. Jeśli wszystko postrzegamy w kategorii problemów, to całe nasze życie będzie jednym wielkim pasmem problemów. Jeśli natomiast postrzegamy świat poprzez perspektywę możliwości, wówczas dostrzegamy jego piękno i potrafimy cieszyć się każdą najmniejszą chwilą. I to jest właśnie szczęście.

Jaka jest Twoja szklanka?

Jak mówi bowiem powiedzenie, szklanka może być do połowy pełna lub do połowy pusta, a jak trafnie podkreśla to pisarz James Allen: „człowiek jest dokładnie szczęścietaki, jak jego myślenie: jego charakter stanowi sumę wszystkich jego myśli”. Pamiętaj, porażka istnieje tylko w naszej głowie, co najlepiej obrazuje przykład Edisona. Kiedy dziennikarz zapytał go jak radzi sobie w sytuacji porażek ten odparł, że on nie ponosi porażek, tylko on właśnie odkrył jakie materiały nie nadają się do produkcji żarówki.

Weź odpowiedzialność za swoje czyny

Z kolei J.C. Maxwell mówi: „aby zachować właściwą perspektywę, przyjmij odpowiedzialność za swoje działania, ale niepowodzeń nie bierz zbyt osobiście” gdyż „kiedy ludziom sukcesu przydarzy się porażka, nie traktują tego jako dożywotniego wyroku, ale jako chwilowe potknięcie.”[i] Oświeceniowy filozof Wolter porównał w genialny sposób życie do gry w karty. Gracze muszą pogodzić się z kartami jakie otrzymują. Ale kiedy już mają je w ręku to od nich zależy, jak nimi zagrają. To zawsze jest nasz wybór jak spojrzymy na daną sprawę.

 

Szczęście jest naszym wyborem

Nawet w najtrudniejszych sytuacjach można dostrzec pozytywne aspekty. Nie mówię oczywiście o tragediach związanych ze śmiercią, ale już choroba może być dla nas sygnałem do tego, że należy coś zmienić. Może stworzyć dla nas nowe możliwości. Wszystko zależy od twojego wyboru, od tego czy będziesz chciała widzieć tylko problemy i negatywne aspekty, czy zaczniesz patrzeć na rzeczy w kategoriach możliwości. Fakty mają to do siebie, że są neutralne, a to my nadajemy im wartość. To my decydujemy jakie coś jest. Nie jest bowiem ważne co, tylko jak. Jak postrzegasz, jak to odbierasz, jak to wykorzystasz lub jak to zmienisz.

To ty decydujesz, jak będzie wyglądał twój świat

Czy będzie pełen wspaniałych chwil, czy będzie pełen problemów. To twój i tylko twój wybór. Mimo, iż czasem daleka jestem od propagowania i pochwalania mówców motywacyjnych, to w tych aspektach całkowicie się z nimi zgodzę. To ty podejmujesz decyzję jak będzie wyglądać twoje życie. Pomyśl o ludziach, którzy mają problemy zdrowotne, którzy zostali pozbawieni rąk lub nóg. I zobacz teraz- są tacy, którzy się poddali, którzy leżą w domu i popadają w depresję, tracą pewność siebie gdyż są uzależnieni od innych, popadają w alienację. Ale są też tacy, którzy zaczęli uprawiać sport, którzy zaczęli zwiedzać świat i mimo wszelkich przeszkód się nie poddali, mimo problemów, które ich spotkały obrócili je w możliwości. I są szczęśliwi.

To jest więc kwestia wyboru

W każdej sytuacji, w każdej chwili, w każdej sekundzie podejmujesz ten wybór. I albo idziesz w kierunku problemów, albo w kierunku możliwości i swojego szczęścia. I pamiętaj z drogi ku problemom zawsze możesz zawrócić. Żadna z tych dróg nie jest łatwa, ale tylko jedna prowadzi ku szczęściu. Druga prowadzi tylko ku zagładzie.

Waldo Emerson powiedział: „to co jest za nami i to co jest przed nami, to tylko małe sprawy w porównaniu z tym, co istnieje w nas.”

Ty więc decydujesz jak będzie wyglądał twój świat!  Pamiętaj:

 „Ludzki duch nie gaśnie, kiedy człowiek zostaje pokonany; gaśnie kiedy człowiek się podda“ napisał Ben Stein pisarz, prawnik, ekonomista

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

twelve + twenty =